www.bratnizew.pl www.ewangelizacja.org.pl

o Ewangelizacji Wizualnej
historia Ewangelizacji
galeria plakatów
informacje praktyczne
ciekawe strony

NOWOŚĆ
Plakat na miesiąc VI/2018
Ty jesteś nadzieją naszą

więcej »
 GALERIA PLAKATÓW
Numer: III/2006
Temat:
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili

WSZYSTKO, CO UCZYNILIŚCIE JEDNEMU Z TYCH BRACI MOICH NAJMNIEJSZYCH,
MNIEŚCIE UCZYNILI (Mt 25,40)

Nie unikaj biednego. Pomyśl czego ty pragnąłbyś na jego miejscu. W kontakcie z biednymi stajesz się lepszy. Jeśli ubogi zmuszony jest udawać postawę godną pożałowania, to czyż nie dlatego, aby skruszyć twoje nieczułe serce?
Nie unoś się pychą, gdy dajesz biednemu, tak jakbyś dawał komuś nikczemnemu i godnemu pogardy. Nikczemny jest ten, kto lekceważy ubogiego. Ubóstwo nie przynosi żadnego ¬wstydu.
Strzeż się pogardy wobec ubogiego, traktuj go raczej jako tego, którego posyła do ciebie Bóg i poleca ci go.
Bądź przekonany, że dla ciebie udział w uciskach ludzi ubogich jest najwyższym zaszczytem. Bądź gościnny dla wszystkich. Pewnego dnia, może nie wiedząc o tym, przyjmiesz w gościnę aniołów (por. Rdz 18,2; 19,2; Hbr 13,2).
Kochając innych, zapomnij o sobie. Przypominaj sobie często te słowa: chleb, który ci zbywa, jest chlebem głodnego; szata zawieszona w twej szafie jest odzieniem nagiego; obuwie, którego nie nosisz, należy do tego, kto nie ma butów; czyny miłości, których nie pełnisz, są krzywdą, jakiej się dopuszczasz (św. Bazyli, Sermones).
Gdybyś tak mógł przenieść się myślą w życie pozagrobowe, oceniłbyś jako nic nie warte bogactwo, złoto, srebro, luksusowe szaty i wystawne stoły a także byłbyś bardziej skłonny wspomagać ubogich.
Pomyśl ile i jakie otrzymałeś dobra przyniesione poprzez zbawienie Jezusa, i od ilu nieszczęść zostałeś uwolniony; kim byłeś dawniej, a kim jesteś dzisiaj. Zaginąłeś, a odnalazłeś się, byłeś umarły, a ożyłeś (por. Łk 15,32); byłeś nieprzyjacielem, a zostałeś pojednany. Skoro tak wiele otrzymałeś, dlaczego miałbyś być tak skąpym w udzielaniu twojej pomocy potrzebującym?
Odpowiedz z hojnością i delikatnością na wołanie ubogiego (por. Pwt 15,10-11). Jeśli masz okazję do świadczenia dobrodziejstwa, nie zwlekaj. Jeśli jesteś bogaty, wspomagaj ubogiego bogactwem otrzymanym od Pana. Bogaty ponosi odpowiedzialność za ubogiego.
To, co podajesz leżącemu na ziemi, dajesz Temu, który mieszka w niebie (por. Mt 25,40). Daj innym wszystko, co możesz, abyś nie musiał zdać rachunku z tego, co otrzymałeś.
Nie powinieneś należeć do tych, którzy wyciągają rękę, aby coś otrzymać, ale wycofują ją po to, by coś dać. Pamiętaj, że nie jesteś panem siebie, ale jesteś do usług Jezusowi ¬w braciach.
Bóg łaknie i pragnie w osobie ubogiego. Ty, który oddajesz cześć ciału Jezusa na ołtarzu, nie pozwól, aby stało się przedmiotem pogardy w biednych, w Jego członkach.
Bóg przyjmuje dary w swym ziemskim domu, ale bardziej ceni sobie pomoc udzieloną biednym. W pierwszym przypadku czerpie korzyść tylko ten, kto ofiaruje, w drugim także ten, kto otrzymuje.
Jakiż pożytek może mieć Jezus, jeśli Najświętsza ofiara pełna jest naczyń ze złota, podczas gdy On umiera z głodu w osobie ubogiego? Skoro przyozdabiasz pomieszczenia kultowe, nie zamykaj serca na cierpiącego brata. Jest on żywą świątynią, cenniejszą od miejsca kultu.
Jeśli nie wspomagasz swego brata w potrzebie, jak może pozostać w tobie miłość Boża? (por. 1J 3,17; Jk 2,15).
Biedny, który cierpi, niech znajdzie w tobie anioła pocieszyciela. Serdeczny udział w jego cierpieniu może być dlań bardziej miły, niż sama ofiara. Naprawdę biednym jest ten, kto nie znajduje nikogo, kto by go wysłuchał.
Francesco Bersini SIEwangelizacja Wizualna
ul. Grodzka 54,
31-044 Kraków
tel. 012/ 428 31 70,
tel-fax 012/ 428 32 41
e-mail:
biuro@ewangelizacja.org.pl
 
Powered by EURA7