www.bratnizew.pl www.ewangelizacja.org.pl

o Ewangelizacji Wizualnej
historia Ewangelizacji
galeria plakatów
informacje praktyczne
ciekawe strony

NOWOŚĆ
Plakat na miesiąc VI/2018
Ty jesteś nadzieją naszą

więcej »
 GALERIA PLAKATÓW
Numer: III/2002
Temat:
Jezu ufam Tobie!

Ewangelizacja Wizualna Marzec 2002

JEZU UFAM TOBIE

Przytaczam fragment z Ewangelii wg św. Mateusza przeznaczony na Niedzielę Palmową.

„Jezusa stawiono przed namiestnikiem. (...) gdy Go oskarżali arcykapłani i starsi, nic nie odpowiadał. «Cóż więc mam uczynić z Jezusem, którego nazywają Mesjaszem?» Zawołali wszyscy: «Na krzyż z Nim!». Namiestnik odpowiedział: «Cóż właściwie złego uczynił?» Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: «Na krzyż z Nim!»” (Mt 27, 11- 23).
Ten krótki opis sądu ukazuje nam jak wielką moc ma słowo człowieka. Człowiek może skazać na śmierć Boga. Bóg milczy. A człowiek nie poprzestaje na skazaniu Boga. Posuwa się jeszcze dalej w swoim obłędnym okrucieństwie i szaleństwie.
„Rozebrali Go z szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny. Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę. Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego (...) Przy tym pluli na Niego, brali trzcinę i bili Go po głowie”. A gdy już Go ukrzyżowali „ci, którzy przechodzili obok, przeklinali Go i potrząsali głowami, mówiąc: (...) «jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża»(Mt27, 28-30, 39-40). Te same słowa «jeśli jesteś Synem Bożym», usłyszał Jezus dwukrotnie z ust szatana na pustyni. Te same słowa powtarzali tzw. porządni ludzie. Ci ludzie nie ufali prorokom (których zabili), nie ufali słowom samego Jezusa, nie ufali Jego czynom. Ci, wierzący, zabili Boga. Tylko setnik poganin i jego ludzie, trzymający straż przy Jezusie, mówili: «Prawdziwie, ten był Synem Bożym»(Mt 27,54).

Kochani, Wielki Post ukazuje nam ogromną pokorę i miłość Boga do człowieka. Wielki Post ukazuje także różne odpowiedzi ludzi na tę miłość. Mówimy, że wierzymy, ale zaraz dodajemy «jeśli jesteś Synem Bożym...». Mówimy, że chcemy być poddani Jego woli, ale zaraz krzyczymy: «Na krzyż z Nim!»”. Mówimy, że na serio traktujemy naszą wiarę, ale jakże samotny jest Jezus w tabernakulum, jakże zakurzone są egzemplarze Pisma Świętego, jak mało jest zwykłej życzliwości na ulicy i w domu.

Tomasz More kochał w sposób szczególny swoja córkę Małgorzatę. Była podobna do ojca także duchowo, stąd zaistniała głęboka więź miedzy nimi. Kiedy Tomasz More usłyszał wyrok śmierci, szedł pod silną eskortą do więzienia. Po drodze czekała nań Małgorzata. W pewnej chwili odepchnęła strażników, upadła na kolana przed ojcem i ze łzami w oczach prosiła o błogosławieństwo. Potem objęła ojca i całując go wołała rozpaczliwie: - «Ojcze, mój ojcze! » Tomasz powiedział do córki łagodnie: - «Miej cierpliwość, Małgorzato, i nie lękaj się. Taka jest wola Boża. Ty znałaś od dawna tajemnice mego serca». Żołnierze ocknęli się i siłą rozdzielili ojca i córkę. Świadkowie tej sceny ocierali ukradkiem łzy. Tuż przed śmiercią Tomasz More napisał list do Małgorzaty, w którym znalazły się miedzy innymi takie słowa: «Nigdy, córko, nie ceniłem bardziej Twojej miłości jak wtedy, gdy ucałowałaś mnie po raz ostatni. Tak bardzo się cieszyłem, że nie dbasz o konwenanse świata».

Kochani, popatrzmy na Jezusa wiszącego na krzyżu. Popatrzmy na Tego, który z miłości do nas również dzisiaj jest bity po głowie, plują Mu w twarz i szydzą z Niego. A On prawdziwie jest Synem Bożym i umiera za wszystkich ludzi.

Jezus nigdy nie ceni tak bardzo Twojej miłości, jak wtedy, gdy jest poniżany, odepchnięty i oskarżany. Właśnie wtedy największą wartość mają Twoje słowa: Jezu ufam Tobie. Popatrz na Niego jeszcze raz i odpowiedz Mu. To jest modlitwa dla Ciebie: Jezu ufam Tobie. Amen.
O. Zbigniew Makuch OFMConvEwangelizacja Wizualna
ul. Grodzka 54,
31-044 Kraków
tel. 012/ 428 31 70,
tel-fax 012/ 428 32 41
e-mail:
biuro@ewangelizacja.org.pl
 
Powered by EURA7